SPC підлогове покриття або кам’яно-полімерна плитка – еволюція вінілового ламінату: гнучкий ПВХ шар замінений на тверду мінеральну плиту, що складається з карбонату кальцію (вапняк) і полівінілхлориду. Завдяки переважанню у структурі мінерального наповнювача (70-80%) не потрібно вводити стабілізаційні шари (скловолокно) або додавати хімічні компоненти: спресований камінь підтримує геометрію планок під будь-якими навантаженнями.
Вінілова підлога: розберемося з найменуваннями LVT, SPC, WPC, кварцвініл, ПВХ, Rigid – популярність вінілової підлоги провокує появу нових і нових продуктів.
Розберемо докладно:
- SPC — підлога на твердій мінеральній плиті щільністю 1900-2000 кг/м3: тільки мінерал і ПВХ.
- WPC або RigidVinyl — підлога на основі з деревинно-полімерного композиту. Спінена основа легша за SPC, але поступається за щільністю (1050 кг/м3).
- LVT або ПВХ — гнучка вінілова плитка, виготовлена на одношаровій полівінілхлоридній основі. Більш відома як LVT.
- Кварцвініл — ПВХ плитка з інтегрованим шаром кварцового піску (до 80% від загальної маси). Для стабільності вводяться 1-2 шари скловолокна.
Про мінеральну основу SPC.
SPC – це Stone Polymer Composite, «спресований камінь». Плита на 70-80% складається з карбонату кальцію (вапняк) і на 20-30% з первинного чи вторинного полівінілхлориду. Монолітна основа має щільність керамограніту (у середньому 2000 кг/м3) і ударостійкість кварцвінілової плитки.
Важливо, що замкові з’єднання нарізаються безпосередньо на мінеральній плиті та є її продовженням. Завдяки цьому стики герметичні і дуже міцні на розрив. Крім того, навіть якщо під час укладання відламається частина замка (до 50%), це не знизить міцність з’єднань!
Типова структура.
Структура вінілово-мінеральної підлоги не відрізняється від ПВХ плитки: основа, принт, захисний шар. Крім того, низка виробників інтегрує фірмову підкладку у структуру. У такому разі додаткові підстилкові матеріали не потрібні.
Плюси і мінуси SPC покриттів.
Переваги:
► 100% водостійкість. Як і ПВХ плитка підлогові SPC покриття не містять гігроскопічних компонентів: підлога зберігає стабільність у разі перепадів температури і вологості.
► Екологічність Е0. Гранично простий склад – мінерал + ПВХ – забезпечує нешкідливість підлогового покриття: екологічність класу Е0.
► Спрощене укладання. Тверда плита з click-замками передбачає безклейовий монтаж, збільшує допуски нерівностей для основи (до 2 мм на 2 п.м). Крім того, діапазон видів чорнових підлог набагато розширений: можна укладати на будь-які стабільні, міцні і сухі поверхні (зокрема на стару підлогу).
► Укладання без розривів. Стабільність SPC ламінату допускає укладання на площі до 150 м2 без розривів.
► Сумісність з теплою підлогою. Можна вибрати будь-яку систему обігрівання: кабельна, електрична, інфрачервона тепла підлога. Завдяки мінімальному коефіцієнту термічного розширення для SPC збільшений допуск нагрівання поверхні: з 27 до 40 °С. Залежно від виробника.
► Вогнестійкість. Згідно з лабораторними випробуваннями мінеральна підлога не підтримує горіння, нічого не виділяє в атмосферу.
► Захист від знебарвлення. Покриття набагато повільніше, практично непомітно, вигорає під впливом ультрафіолету. Завдяки цьому не потрібно робити регулярні перестановки тільки для того, щоб відкрити раніше закриті меблями або килимами зони підлоги – для підтримки рівномірного кольору.
► Різноманітність декорів. Низка виробників виготовляють не тільки декори під дерево, але й реалістичні імітації каменю.
► Довговічність. Є всі передумови, що мінеральна підлога слугуватиме 15-20 років без проблем: виробники заявляють саме таку гарантію на підлогові покриття.
Умовні недоліки.
- Підкладка – не опція. Для ПВХ плитки підкладка не потрібна, а для SPC – це обов’язковий компонент, інакше під час ходьби буде гул і стукіт. SPS плитка ADO Fortika, Vinilam Ceramo, випускається з інтегрованою акустичною підкладкою.
- Тільки замковий тип. Безклейове укладання – це зручно, але завжди хочеться мати вибір. На відміну від гнучкої ПВХ плитки, ламінат SPC випускається тільки із замковими з’єднаннями.